Alexander Wang x H&M

May 21, 2014
I don't think I was ever more excited about H&M designer collaboration. My love for Alexander Wang and his designs began with his amazing Tempest Knotted Sandals from 2011 and it grew every season with each shoe he came up with (and which were widely copied by most of fast-fashion retailers). I mean who else can come up with so many amazing looking shoes and never repeat his designs?! Plus his clothes is just the perfect mix of utterly chic with the right amount of masculinity and effortlessness.  
So what is he going to present to us with this collaboration? I bet on perfectly cut white shorts like those from 2011 SS collection (picture on the right), not so basic shirts and tees (oh, he does those so well), jersey mini dress or skirt, one of his iconic bags and please, please big variety of his shoes (how about those metallic Fabiana Sandals? I need them so much!) 

I am really looking forward to November!

/
Nemyslím si, že jsem byla někdy víc nadšená ze spolupráce H&M se světovým návrhářem, než teď. Moje láska pro Alexndera Wang začala s jeho úžasnými Temest Knotted sandály z roku 2011 a s každou další sezónou (a botou) jenom rostla. Vážně, kdo jiný dokáže přijít každý rok s novou ikonickou řadou bot a přitom se neopakovat? Navíc jeho oblečení ztělesňujě dokonalý mix elegance s pánským stylem a nenuceností.

Takže co od téhle spolupráce můžeme čekat? Vsadím se, že minimálně jeden pár perfektně střižených šortek (třeba jako z jarní kolekce z roku 2011 vpravo), plejádu ne-tak-obyčejných košil a triček (bože, ty umí tak dobře!), žerzejové minišaty a sukně, jednu z jeho famózních kabelek a taky bych si prosila velký, velký výběr jeho bot (co takhle metalické Fabiana sandály? Strašně je potřebuju!) 

Už se vážně těším na Listopad!

5 comments:

Magda said...

Přesně tak! Ty boty bych si taky prosila!

Eva said...

tie šortky by tam mohli rozhodne byť!

Black-Betty1 said...

ty metalicke botky :))

Paula Fleur said...

šortky ♥
Inspiration Point by Paula Fleur

Alena Esence Domova said...

Božské boty :o)

Post a Comment

ShareThis