Keep it simple

Jul 30, 2012

shirt H&M, shoes sarenza.eu, jeans Cheap Monday

Sometimes they are just the simple things that matter. I still don't have a job but I had great work out today, I am going to repaint my bedroom and I have plenty of time to spend it with people that matter and make me happy. That's all that matters right now. 
/
Někdy jsou nejduležitější ty obyčejné věci. Stalé jestě nemám práci ale dneska jsem si skvěle zacvičila, v sobotu jsem si dala svůj nejdelší běh v životě, přemaluju si ložnici a navíc mám spoustu času na to strávit ho s lidma na kterých mi záleží a dělají mě šťastnou. Na ničem jiném teď nezáleží.

Way down in the hole

Jul 26, 2012

dress and purse H&M, heels Zara

I have new blogger roommate. After Jul moved out Tereza recently moved in. You can run into us in local grocery store in late hours buying red wine and veggies. 
/
Mam novou bloggerskou spolubydlící. Po Jul se ke mě nastěhovala Tereza. Takže nás můžete potkat ve večerních hodinách v kauflandu jak nakupujeme červené víno a zeleninu.

Hair flip

Jul 23, 2012

skirt Marni for H&M, shirt H&M, shoes Sarenza, clutch Tereza's
/
sukně Marni for H&M, košile H&M, boty Sarenza, psaníčko Terezky

I love wearing this skirt because it has pockets and i love these shoes because they are ungodly comfortable. I also love going to cafes with nice intelligent women like Adela.
/
Miluju nosit tuhle sukni, protože má kapsy a taky tyhle boty protože jsou božsky pohodlné. A taky miluju chodit do kaváren s milýma inteligetníma holkama jako je Adéla, jo těch není nikdy dost.

PS: Výherkyní Zoot Giveaway se stává Martina, která mě pobavila svojí trpaslíkovskou odpovědí. Gratuluju a omlouvám se za zpoždění.

Colours of Ostrava

Jul 16, 2012

H&M jacket and purse, Cheap Monday jeans
/
H&M sako a kabelka, Cheap Monday kalhoty

I have to admit I am not crazy about music festivals. It's not that I don't like music I am just not so into everything else which goes with it like sleeping in a tent and spending extended periods of times in sun/ rain. I know I am a wuss.
That means one day ticket to Colors of Ostrava was good enough for me considering I got to sleep at home afterwards.
/
Musím se přiznat, že nejsem zase takový festivalový nadšenec. Není to tím, že bych neměla ráda hudbu jen mě otravuje všechno ostatní s tím spojené, jako například spaní ve stanu a trávení příliš mnoho času na slunci/v dešti. Jo jo, jsem prostě sráč.
Takže jednodenní vstupenka na Coloursy byla přesně tak akorát a hlavně jsem pak mohla spát doma v Karviné.

Warm and fuzzy feeling

Jul 13, 2012

H&M sweater and purse, shoes Zara
/
svetr a kabelka H&M, boty Zara

This is currently my most favorite piece of clothing. I love this sweater so much I want to marry it and have its babies. Also I want to own this piece in like every color there is. It should hit the stores soon.
Lately I am going back and forth between feeling really happy and really desperate. Oh well, I guess I got used to it by now.
/
Tenhle svetr je v současné době můj nejoblíbenější kousek oblečení, miluju ho tolik, že bych se za něj provdala. Jo a taky ho chcu v každé barvě.
Jinak poslední dobou přecházím mezi pocity nekonečného štěstí a podivného zoufalství ale myslím, že už jsem si zvykla.


From Sweden with love

Jul 10, 2012

top Zara man, shorts Zara, bag H&M
/
top Zara man, kraťasy Zara, kabelka H&M

Do you love to spend time shopping in Ikea as much as I do? For some reason it has this great appeal to me (same as paper shops).
Also sorry about my absence here but at first I had there wasn't anyone around to photograph me and now I am sick so I will try to do better but first I need to get better.
/
Tak tak milujete nakupování v Ikea? Z nějakého důvodu to zbožňuju (stejně jako chození do papirnictví).
Jinak se vám omlouvám za výpadek ale nejdřív mě neměl kdo fotit a teď jsem pro změnu nemocná. Tak se nejdřív uzdravím a pak už to jistě bude lepší.

New in: All white

Jul 3, 2012


shirt Zara, heels Sarenza.eu

Hands down, I haven't felt so good about buying something in a long time. Not even these bad boys were on sale and I was really longing for pair of white heels for a long time but they are also ridiculously comfortable so they just became my most favorite pair of heels.
Plus this shirt I wanted to buy months ago and it was sold out, well guess what, just found last one in my size on sale last week. Hell yeah!
/
Přísáhám, že takhle dobrý pocit z nákupu už jsem neměla hodně dlouho. Tak nejenže byly tyhle krásky ve slevě a já jsem po bílých lodičkách toužila už fakt dlouho ale jestě ke všemu jsou fakt pohodlné, takže se rázem staly mým nejoblíbenějším párem bot, co mám.
Navíc tuhle košili jsem si byla ochotná koupit za plnou cenu už před pár měsíci a měli ji úplně vyprodanou a hádejte co, minulý týden jsem objevila poslední kus ve slevě a ještě v mojem čísle. Hurá!

Instagram - June

Jul 2, 2012


follow me at @dannyrosefashion

ShareThis